Altın iksir – Zeytinyağı

altin-iksir-zeytinyagi

Kaz Dağlarının güneyinden Ayvalık’a kadar uzanan ve Kuzey Ege olarak anılan bölge Türkiye’nin en has ve lezzetli zeytinyağlarının üretim merkezidir. Binlerce yıl öncesinden yaraları tedavi etmekte kullanılan zeytinyağı, günümüzde barındırdığı vitaminler, mineraller ile sağlıklı beslenmenin gerekleri arasında en baş sıralarda yer alır. Akdeniz havzası bir yandan bizi kuşatan uygarlığın beşiği , diğer bir yandan zeytin ağacının yurdudur. Eski çağlardan beri, Akdeniz havzası insanları tarafından bu kadar saygı gören, bu kadar değerli ve bir o kadar da yararlı başka bir ağaç yoktur.

Günümüzde en önemli zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olan Ayvalık ve Kaz dağını çevreleyen bölgeler, zeytinyağının tarihsel yolculuğuna ev sahipliği yapmış olmanın yanısıra önemli lezzet merkezleridir. Ayrıca bu bölgede gerek mutfak gerekse mimari olarak yerel kültüre baktığınızda, zeytinyağının izini her yerde görmeniz mümkündür.

Ayvalık bölgesinde sonbaharın gelmesi demek zeytin hasatının gelmesini işaret eder. Zeytin hasat şenlikleri ile başlayan bu renkli dönemde zeytin bahçelerinde çalışan tayfalar hummalı bir çalışma içine girerler. Kimi zeytinleri ağaçtan döker, kimi düşen zeytinleri toplar, kimi de toplanan zeytinleri bir an önce fabrikaya yetiştirmek için sepetlere doldurup, traktörün arkasına yerleştirir. Zeytinyağı fabrikaları, yazın geçirdikleri uzun bir dinlenme sürecinden sonra gece gündüz çalışarak yağlık olarak toplanan tüm zeytinleri yağa dönüştürmek için çalışırlar.

Yüzyıllar önce keşfedilen ve önce ilaç sonra aydınlanma ve en son da yiyecek olarak tüketilen zeytinyağının günümüzde mutfaktaki yeri yadsınamaz. Gerek sıcak yemeklerinizde, gerek zeytinyağlılarınızda ve hatta kızartmalarınızda bile rahatlıkla kullanabileceğiniz zeytinyağında E ve K vitaminleri ile kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum bol miktarda bulunmaktadır. Sindirim sistemi ve kalp damar sağlığı için çok önemli olan zeytinyağı aynı zamanda adeta bir gençlik iksiri gibi vücudun ve cildin de genç kalmasını sağlar. Daha sayısız faydaları olan zeytinyağını, sağlığınızı korumak için mutfağınızdan eksik etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>