Kuzugöbeği Mantarı Dolması

mantar

Avrupa’da nadir bulunan ve koruma altına alınan birçok mantar türü ülkemizde bol miktarda bulunmaktadır. Bu mantarlardan en önemlilerinden biri olan ve dünya mutfaklarında “morel” olarak adlandırılan kuzugöbeği mantarı ise, sözünü ettiğimiz mantar türleri içersinde en lezzetlilerinden biri olarak anılır.

Batı Anadolu’da görüntüsünden dolayı, kuzugöbeği adı verilmiştir. Bazı bölgelerimizde sadece “göbek”, “kara göbek”, “köme” olarak da adlandırılmıştır. Tarihte Türkler’in mutfağına ilk aldığı mantar olarak bilinir. Azerbaycan’da 16. yüzyılda yapılmış yemek tariflerine bile rastlanır. Çorum, Kastamonu ve Safranbolu yöresinde bu mantara Azericesine yakın bir ad olan söbelek veya sömelek verilmiştir.

İlkbaharın ortalarına doğru meydana çıkan kuzugöbeği mantarı taze olarak Fethiye-Kalkan-Kaş arasındaki yaylalarda bol miktarda bulunur. Fethiye’ye bağlı Yeşil Üzümlü Kasabası’nda her yıl Kuzugöbeği Festivali’yle karşılanmaktadır. Fethiye mutfağında terbiyeli çorbası, Çorum ve İskilipli kadınların mutfağında ise bulgurile yapılan dolması bilinir.

Biz sizinle Çorum ve İskilip çevresinden yapılan dolmasının tarifini paylaşmak istedik. Bu lezzetli yemeği kuzugöbeği mantarının tazesinin kolayca bulunabileceği bu mevsimde yapmanızı tavsiye ederiz.

(4 kişilik)

Malzemeler
20 adet Kuzugöbeği mantarı, irilerinden

İç harcı için
½ su bardağı Bulgur
½ demet Maydanoz, ince kıyılmış
1 çay kaşığı Kimyon
1 adet Domates, soyulmuş ve ince kıyılmış
2 adet Yeşil biber, çekirdekleri ayıklanmış, ince kıyılmış
1 çorba kaşığı Salça
1 çorba kaşığı Tereyağ
Tuz
Karabiber

Üzeri için
2 çorba kaşığı tereyağ

Yapılışı
Mantarları kaynar suda 10 dakika kadar haşlayın. Soğanı tereyağında yumuşayıncaya kadar kavurun. İçine önce biberleri sonra domatesleri ekleyip kavurmaya devam edin. Daha sonra bulgur, maydanoz, kimyon, salça, tuz ve karabiberi de ekleyip, bulgurlar hafif yapışana kadar kavurun. Hazırladığınız içi mantarların içine doldurun, mantarlı sığ bir tencereye dizin. Yarısına gelecek kadar su koyun ve çok kısık ateşte kapağı kapalı olarak 30-35 dakika bulgurlar yumuşayıncaya kadar pişirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>