Baharın Habercisi Enginar…

enginar

Enginar diye yediğimiz sebze gerçekte henüz açmamış bir çiçek goncası. Çiçekleri sebze yemeği; taze yaprakları ve kökleri ise ilaç yapımında kullanılan enginarın vücuda birçok faydası bulunur. A ve C vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Karaciğere çok faydalı olduğu gibi böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına da yardımcı olur. Kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterolü düşürür. Ayrıca kalbi ve damar sağlığını korumada etkilidir.

Ege ve Akdeniz bölgelerinde çok tüketilen enginarı, Antalya civarındakiler, taze yapraklarını haşlayıp, asma yaprağı gibi etli ya da etsiz sararak tüketirler. Karaburun’lular ise sadece yapraklarından zeytinyağlı yemek yaparlar. Aydın’lılar kellesinden çok saplarını kuzu etiyle pişirip yemeyi seviyorlar. Enginarın, mutfakların vazgeçilmez malzemesi haline gelmesi, bulunduğu toprakla ve yetiştirildiği bölgenin iklimi ile de yakından ilgilidir.

Akdeniz havzasında antik Yunan ve Roma’dan beri bilinen enginarın atası kengerdir. Kenger kelimesinin Persçe’den geldiği düşünülmektedir. Batı dillerinde enginara verilen isimler Arapça’da ki “Al Kharshuf/El Harşuf’tan türemiştir. El Harşuf İspanyolca’ya “alcarchofa”, İtalyanca’ya ise “arcicioffo” olarak geçmiş. İtalyanca’da da zamanla “carciofo” halini almış. Türkçede kullanılan enginar sözcüğü ise, Yunanca’da enginar için kullanılan ‘agkinara’ ya da ‘kinara’ sözcüğünden gelmektedir. İstanbul Rumları ise “anginares” derler.

Bildiğimiz enginar ilk olarak Suriye, Mısır ve Kuzey Afrika’da yaygınlaşmış. Avrupa’da ilk tanışan Sicilyalılar, Venedikliler ve İspanyollar, Araplardan gelen bu lezzeti damaklarına ve dillerine buyur etmişler. Mitolojiye göre Cynara, Zinari adasında yaşayan, önce Zeus’un beğenip tanrıça yaptığı, sonra da hışmına uğrayıp enginar bitkisine dönüştürdüğü güzel bir genç kızdır. Bitkinin Latince ismi olan cynara scolymusa’nun da buradan türediği bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>