Bir Kış Klasiği; Boza

boza

Çok eski tarihlerden beri Türklerin hakimiyetinde kalmış tüm bölgelerde tüketilmiş bir kış içeceği olan boza, yüksek kalorili olduğundan vücudu sıcak tutar ve doygunluk hissi verir. Mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, darı gibi çeşitli tahıllardan üretilebilen boza, fermente bir içecek olup, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini doğal olarak barındırmaktadır.  Bu sebeplede ortalama bir insanın bir günlük B vitamini ihtiyacı 2 bardak boza ile karşılanabilir.  Lifli bir gıdadır ve hiç yağ içermemektedir. Sindirimi düzenler ve bağırsak florasını olumlu yönde etkiler. Hafif mayalandığında ürettiği laktik asit çok kıymetlidir ve çok az gıda maddesinde olan antiseptik bir özellik taşır. Ayrıca zihin açıcı ve sinirleri yatıştırıcı bir etkisi olduğu da bilinmektedir.

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan boza, akşam saatlerinde sokakta dolaşan boza satıcısının hüzünlü çağırışı ile bağdaşlaşmış en klasik içeceklerimizdendir.  Günümüzde artık bu sokak satıcılarına rastlamak mümkün olmasada boza artık her yerde kolaylıkla bulunabiliyor.  Bu kış aylarında soğuklara karşı direncinizi arttırmak için boza içmenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>