Dünyanın en pahalı bitkisi Safran

safran-ciceki

Günümüzde en pahalı baharatlardan birisi olarak adlandırılan safran bitkisi, uzun çağlardan beridir insanoğlu tarafından gerek yemeklerde gerekse boya maksatlı kullanılmaktadır. Osmanlı mutfağında karabiberden sonra yemeklerde en sık kullanılan ikinci baharat olan safran, İslam dünyasında da sıkça kullanılmaktaydı. Yüksek aromasının yanı sıra yemek ve tatlılara çok hoş bir renk de veren safran; pilav ve et yemekleri için sirke içinde, tatlılar içinse gül suyu içinde çözündürülerek kullanılırmış.

Ülkemizde safran bitkisi Safranbolu ve civar köylerinde yetişmekte olup, yıllık üretimi ortalama 15 kg. kadardır. 15 Ağustos ve 15 Eylül tarihleri arasında ekimi gerçekleşen bitkiler, 15 Ekim – 15 Kasım tarihleri arasında çiçek açar ve hasatı yapılır. Gerçek safran baharatı, çiçeğin içinde bulunan kırmızı liflerdir. Sarı kısımlar ve safran çiçeğinin kendisini de farklı amaçlar için kullanılmaktadır.
Günümüzde safran neredeyse sadece zerde yapımında kullanılsa da aslında birçok faydası olan bir baharattır. Hücre yenilemek, sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlamak, sinirleri yatıştırmak, kalp ve damar açıcı olarak türlü faydaları olan bu baharatı dilerseniz çay yaparak da tüketebilirsiniz. Bir su bardağı sıcak suya 2-3 lif safranı atıp, 5-6 dakika beklettikten sonra içebilirsiniz. Eğer safranı mutfağınızda daha sık kullanmak isterseniz , etli yada etsiz yahnilere, çorbalara, tavuk ve balık soslarına, kek veya kurabiyelerinize ekleyerek değişik safranlı lezzetler de yaratabilirsiniz.

(Koku ve lezzetinden daha fazla yararlanabilmek için sadece 3-4 lif safranı 3 saat kadar, yerine göre sirke ya da gül suyu içinde beklettikten sonra yemeğin içine karıştırarak kullanabilirsiniz.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>