İlkbaharın Yabani Otları

yabani-otlar

Havalar ısınıyor, günler uzuyor ve bütün coşkusu ile gelen bahar, mutfağa da damgasını vuruyor. Baharda doğanın yeşillenmesi gibi mutfaklarımız da adeta yeşeriyor…bakla ile başlayan bahar yeşilleri, enginar, bezelye derken bahar aylarına özgü yabani otlar ile devam ediyor…

Yabani otlar açısından çok zengin olan yurdumuzda, her mevsimin kendine has otları ayrı bir ot şenliği ile kutlanır. Pazaryerlerinde tezgahları süsleyen sarmaşık, madımak, bakla filizleri, dağlama ve gelincik gibi bahar otları vücuda faydalı olmasının yanı sıra bütün kış yediğimiz ağır yemeklerin vücudumuzda biriktirdiği toksinlerden kurtulmak için birebirdir. Çoğu antioksidan bakımından zengin olan bu otlar ile yapılan yemekler hem çok besleyici hem de çok lezzetlidir.
Örneğin Anadolu’da en yaygın bulunan otlardan birisi madımaktır. Minik oval yaprakları olan, madımaktan Anadolu’nun çeşitli yörelerinde çok çeşitli yemekler yapılır. En bilinenlerinden biri olan pastırmalı madımak yemeği, başlı başına tüm besin değerlerini içinde barındıran bir yemektir.

Ege kıyılarında gezerseniz bu mevsimde hemen hemen her yerde karşınıza çıkacak yegane otlardan birisi ise sarmaşıktır. Acı bir tada sahip olan sarmaşığın herhangi bir yemeğini yaparken, dikkat edilmesi gereken bir püf noktası vardır. Acılığında kurtulmak için sarmaşık önce ayıklanıp, 5-6 cm’lik parçalar halinde doğranır sonrasında yıkanır. Sarmaşık ile yapılan en bilinen yemek ise yumurtalı kavurmasıdır.

Bu mevsimde eğer yolunuz Anadolu’nun herhangi bir yerine düşerse mutlaka bir halk pazarına uğrayın, tezgahların bu mevsimin yöresel otları ile bezendiğini göreceksiniz. Eğer bu otlardan alırsanız mutlaka nasıl pişireceğinize dair yerli halktan fikir almayı ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>