Kaya Tuzunuza Aroma Katın

kaya-tuzu

Bir zamanlar para yerine kullanılan ve değeri altın ile ölçülen tuz, günümüzde sağlıkla ilgili çelişkiler yaratsa da her insanın belli bir miktar tuz tüketmesi vücudumuzun tam olarak işlevselliğini gösterebilmesi için zorunludur. Tuz olmadan beyin fonksiyonlarımızın işlemeyeceği gibi vücudumuzun %60’ını oluşturan suyun da damarlarda ve hücrelerde kalması mümkün olmaz.

Türkiye’de ve dünyada farklı farklı tuz çeşitlerine rastlanmaktadır. Ancak sofrada ve mutfakta kullandığınız tuzların cinsi ne olursa olsun kaya tuzu olması sağlık açısından büyük önem taşır. Kaya tuzu alt solunum yolları hastalıklarına iyi geldiği gibi, cildin güzelleşmesi ve stresin vücuttan atılması gibi faydaları da mevcuttur.

Bir tuz değirmeni içerisine doldurduğunuz kaya tuzunu, gerek yemek yaparken gerekse direk pişmiş yemeğe eklerken kolaylıkla kullanabilirsiniz. Eğer dilerseniz tuzunuzu çeşitli baharatlar ile çeşnilendirip, yemeklerinize hem tuzu hem de güzel baharat aromalarını aynı anda katabilirsiniz.

İşte size evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz çeşnili tuz tarifleri:

Biberiye ve narenciye aromalı tuz: ¼ su bardağı kaya tuzu, 1 çay kaşığı kurutulmuş ve ince rendelenmiş limon kabuğu, 1 çay kaşığı kurutulmuş ve ince rendelenmiş portakal kabuğu, 2 çay kaşığı NAR Gourmet Organik biberiye.

Kimyon ve pul biber aromalı tuz: ¼ su bardağı kaya tuzu, 2 çay kaşığı NAR Gourmet Organik Pul Biber ve 1 çay kaşığı NAR Gourmet Organik Tane Kimyon .

Susamlı tuz: ⅛ su bardağı kaya tuzu, ¼ su bardağı NAR Gourmet Organik Susam
(Susam ve tuzu karıştırmadan önce susamları kuru bir tavada düşük ateşte hafif kokusu çıkana kadar ısıtıp ateşten alın. Soğuduktan sonra tuz ile birleştirin.)
Hazırladığınız tuzları, ızgara et, balık, tavuk, sebze ve kızarmış patates ile kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>