Kış Mevsiminin Sarışını…

01

Dünyada ayva üretiminde birinci sırada olan Türkiye’de, kış mevsimi gelince ayva akla ilk gelen meyvelerdendir. Peki ayvanın saymakla bitmeyecek kadar çok yararı olduğunu biliyor muydunuz? Meyvesinde pektin, tanen, şeker, A ve C vitaminleri bulunan ayvanın en önemli özelliklerinden biri mide ve sindirim yolu için çok faydalı olmasıdır. Lif açısından çok zengin olan bu meyve mide ve bağırsakların güçlenmesinde çok etkilidir. Ayrıca yüksek antioksidan değerleri olması da serbet radikallerin karaciğeri temizlemesine yardımcı olmaktadır. Kolesterolü düzenlemek, kalbi güçlendirmek ve hücreleri onarmanın yanı sıra, ayva düşük sodyum ve yağ oranı ile kilo vermeyi de hızlandıran bir meyve olarak bilinmektedir. Ayvayı çiğ olarak tüketmenin yanı sıra, katı meyve sıkacağında suyunu sıkabilir, tek başına ya da zeytinyağlı kereviz ile birlikte pişirebilirsiniz. Osmanlı Mutfağından günümüze kadar gelen yemek kültüründe meyveli et yemekleri sık sık karşımıza çıkmaktadır. Özellikle etli ayva dolması ve kuzu etli ayva yahnisi bunlardan bazılarıdır.
Kışın düzenli olarak ayva tüketmek sizi kış hastalıklarından korur ayrıca cildiniz için de çok besleyici bir özelliğe sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>