Mükemmel Izgara Dana Eti

dana-eti

Malzemeler
4 dilim Antrikot, 2,5 cm kalınlığında dilimlenmiş
2 çay k. Tuz
2 çay k. Karabiber, tercihen taze çekilmiş
2 çay k. NAR Gourmet Pul Biber
4 çorba k. NAR Gourmet Erken Hasat Zeytinyağı
4 dal Taze adaçayı
4 dal Taze biberiye
4 dal Taze kekik

Üzeri için
½ çay bardağı NAR Gourmet Kırmızı biber çeşnili natürel sızma zeytinyağı
2 çay k. Limon kabuğu, ince kıyılmış
Tuz ve karabiber

Yapılışı
Etleri pişirmeden 40-45 dakika önce buzdolabından çıkartın ve oda sıcaklığına gelmesini sağlayın. Bu işlem etlerin daha dengeli bir şekilde pişmesini sağlayacaktır.

Taze baharat fırçasını hazırlamak için biberiye, kekik ve adaçayı dallarını bir araya getirin ve saplarından koton bir ip ile bağlayın.

Mangal ya da ocak üstü ızgaranızı yüksek ısıda olacak şekilde ısıtın.

Hazırlamış olduğunuz taze baharat fırçasını zeytinyağına bandırın ve etlerin iki tarafına da sürün.
Daha sonra etlerin her iki tarafına ve kenarlarına gelecek şekilde tuz, karabiber ve pul biber ile tatlandırın.

Aynı şekilde ısınmış olan ızgarayı da zeytinyağı ile yağladıktan sonra etleri ızgaranın üzerine dizin, 3 dakika boyunca hiç kıpırdatmadan pişmeye bırakın.

Etlerin üzerinde güzel bir ızgara izi oluştuktan sonra eti 90 derece sağına ya da soluna döndürün. Üzerine taze baharat fırçası ile zeytinyağı sürün ve 3 dakika daha hiç kıpırdatmadan pişirin. Bu şekilde etinizin üzerine baklava şeklinde ızgara izleri oluşacaktır.

Daha sonra etin diğer yüzünü çevirin. Üste gelen tarafa taze baharat fırçası ile zeytinyağı sürün, 3 dakika hiç kıpırdatmadan pişmeye bırakın. Aynı şekilde ilk yaptığınız ızgara izleri gibi etleri 90 derece sağa ya da sola döndürün, yine zeytinyağı sürdükten sonra 3 dakika daha pişirip ateşten alın.

Etleri bir et kesme tahtasına koyun. Biraz dinlenmesi için bekleyin.

Bu sırada etlerin üzerine koyacağınız sosu hazırlayın. Taze baharat fırçasından birkaç yaprak biberiye, adaçayı ve kekik kopartın ve ince kıyın. Bir kasede ince kıyılmış taze baharatları, kırmızı biber çeşnili zeytinyağını, limon kabuklarını, tuz ve karabiberi karıştırın, kenarda bekletin.

Dinlenmiş olan etleri verevine 1 cm’lik dilimler halinde kesin. Bir servis tabağına alın ve üzerine hazırlamış olduğunuz zeytinyağlı sosu dökün ve hemen servis edin.

Not: Yukarıdaki tarifte verilen et pişirme zamanları, orta iyi pişmiş et içindir. Eğer daha az ya da çok pişmiş olmasını isterseniz pişirme zamanlarını isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>