Nuh’un Ambarı Ürünlerinden NAR Gourmet Zeytinyağlarına…

nuhun-ambari

Slow Food‘un 2012 senesinde başlatmış olduğu, ESSEDRA (Kırsal Alanlarda Çevresel ve Sosyo- Ekonomik Sürdürülebilir Kalkınma) Projesi ile Hem Balkanlar’da hem de Türkiye’de bulunan olağanüstü gıda biyoçeşitliliğine ve artizan ürünlerine yansımış kimlikleri koruyabilme ve devamını getirebilmesi için uygun şartların sağlanması hedeflenmektedir. Anadolu’nun verimli topraklarında yetişen türlü ürünlerin tanıtımı için geçtiğimiz hafta Sirha fuarında düzenlenen Anadolu Lezzet Envanteri standında bu ürünlerin bir kısmı tanıtıldı. Katılımcılar aynı zamanda bir çoğunun tadına bakma şansını da yakaladılar. ESSEDRA projesinin altında faaliyet gösteren Nuh’un Ambarı projesinde yerel ekonomileri desteklemek amacıyla, bu kaynakları yeniden keşfetmek ve ve değer kazandırmak bu bölgelerdeki sürdürebilirliği arttırırken aynı zamanda bu kültürlerin de yok olmasını engellemektedir.

Bu ürünlerden birisi olan Mardin yöresinin “halhalı” zeytini ve zeytinyağı NAR Gourmet’in geçen sene hayata geçirdiği “Zeytinin İzinde” projesinde de ele alınan ve ekonomik değer kazandırılmaya çalışılan ürünlerden birisidir. Mardin ilinin Derik ilçesine has olan bu zeytin, diğer çeşitlere nazaran daha geç olgunlaşan ve soğuğa karşı duyarlı bir zeytin türüdür. Halhalı cinsi zeytinden elde edilen yağ, zengin besin değerine sahip olup klorofil ve karotenoid içeriği yüksektir. Hafif acımsı ve güçlü tadı ile kendine has bir lezzeti ve zeytinyağı uzmanları tarafından da onaylanmış eşsiz bir lezzete sahiptir.

Bu eşsiz lezzeti, bir dilim ekmek üzerinde, taze keçi peyniri eşliğinde ya da deniz mahsülleri yemeklerinde tadımlayabilirsiniz.

Halhalı İçin Sipariş Ver

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>