Osmanlılar’dan günümüze, Türk mutfağına gelen lezzetler

karniyarik

Osmanlı İmparatorluğu çok geniş bir bölgeye yayılmış, çok güçlü Sultanların hükmettiği bir uygarlık olarak tarihe imzasını atmıştır. Osmanlı imparatorluğunun süre geldiği dönemde, imparatorluğu yöneten güçlü sultanların ellerinde bulunan maddi imkan neredeyse başka hiçbir hükümdarın elinde bulunmazdı. Bu aynı zamanda bu hükümdarların istedikleri her türlü yiyecek maddesini ve o yiyecek maddelerini pişirmekte usta olan aşçılarını payitahta getirmekle ilgili de hiçbir sıkıntıları olmdığının en büyük göstergesiydi.

Osmanlı mutfak kültürünün oluşması ise bu geniş coğrafyaya yayılmasıyla ortaya çıkmış, farklı ürünler ve farklı pişirme yöntemleri kullanılan çok zengin bir mutfak olmuştur.
İşte karnıyarık ta bu örneklerden biridir. Aynı yemek içersinde kullanılan birkaç farklı malzeme ve üç farklı pişirme yöntemi ile Osmanlılar’dan günümüz Türk mutfağına gelen en güzel lezzetlerden biri olarak yerini alır.

Tam bir yaz yemeği olan karnıyarıkta, öncelikle içine konulan kıyma, soğan ve salça ile kavrulur. Alacalı olarak soyulan patlıcan ise bütün halinde kızartılır. Daha sonra bu iki farklı yöntemle pişen iki farklı ürün bir araya getirilir. Kavrulmuş kıyma patlıcanın karnının yarıldığı yere doldurulur ve bu şekilde son pişirme yöntemi olarak da fırında pişirilerek, ağızlara layık bir yemek haline gelir. Patlıcanların lezzetinin dorukta olduğu bu dönemde kesinlikle yapmanızı tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>