Osmanlılar’dan Kalma Meyveli Yemekler

01

Fatih Sultan Mehmet dönemi yemekleri ile ilgili en önemli bilgi o dönemlerde çok özenle tutulan ve hemen hiçbir ayrıntıyı atlamayan Matbah-ı Amire (mutfak) defterlerinden gelmektedir. Bu bilgiler yemek reçeteleri açısından detaylı olmasa da, satın alınan yiyecek maddelerinin kaydının tutulması açısından başlı başına bir bilgi hazinesidir. Saray’da mutfak o kadar önemli bir yere sahipti ki, Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan Topkapı Saray’ında, 8 ayrı bölümden oluşan 5250 m²’lik bir mutfak alanı vardı. Padişah için ise Kuşhane mutfağunda yemek pişirilirdi. Damağına düşkünlüğü ile bilinen Fatih Sultan Mehmet’in en sevdiği yemeklerden birisi ise kavun dolması imiş. Yazları kavun dolması ile sofrasını şenlendiren sultan kış mevsiminde de elma dolması yerdi.
Osmanlılar döneminden kalma bir yemek alışkanlığı olan meyveli yemekler, ilk etapta günümüzdeki yemek alışkanlığımız ve damak tadımıza uymadığını düşünsek bile, meyvelerin tatlılığı ve et yemeklerinin tuzlu tadının birleşiminden oluşan tezatlık müthiş bir lezzet ikilisi oluşturmaktadır. Haşlanmış tavuk, üzüm, kayısı ve tarçınlı bir yemek olan Ballı Mahmuddiye, kuru erikle yapılan et yahnisi, pekmez ile pişirilen tatlısı et yahnisi Osmanlı’lar zamanından kalan en güzel örneklerdendir. Eğer birgün karşınıza bu tip meyveli bir yemek çıkarsa mutlaka o yemeğe bir şans verin, pişman olmayacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>