Palamut

palamut

Eylül ayında başlayan palamut balığı Şubat ayına kadar devam eder. Yakalanmayan palamutlar giderek daha da büyür ve yağlanır. Palamut boylarına göre farklı isimler ile anılır. Bu isimler kaynaktan kaynağa farklılık göstermektedir. Boy uzunluklarına göre palamut çeşitleri aşağıdadır:

Palamut Cinsi – Boyutları
Palamut vonozu: 12-16 cm
Kestane palamudu: 16-22 cm
Çingen palamudu: 22-28 cm
Palamut: 28-35 cm
Zindandelen: 35-40 cm
Torik: 40-45 cm
Sivri: 45-55 cm
Altıparmak: 55-65 cm
Piçuta: 65 cm ve üzeri

Palamut yağlandıkça daha çok fırında ya da ızgarada pişirilmiş olanı tercih edilir, tavası ağır olur, o yüzden de genelde yapılmaz. Göç eden bir balık türü olduğundan ve Türkiye denizleri de bu göç yolu üzerinde bulunduğundan her sene bu mevsimlerde bolca palamut tüketilir.

Osmanlılar döneminde, eti yağlı ve hazmı zor bir balık olarak kabul edilirmiş dolayısı ile de tüketimi fazla değilmiş. Oysaki Hristiyan nüfus için, özellikle perhiz dönemlerinde, tavasını, pilakisini, köftesini ve kebabını yaptıkları önemli bir besin kaynağıymış. Günümüzde lakerdasından, pilakisine, ızgarasından buğulmasına kadar farklı şekillerde hazırlanan palamutun sağlığa da çok faydası vardır.

Bol miktarda protein, D vitamini, fosfor, sülfur ve vanadyum bulundurur. Özellikle protein kas gelişiminde ve diş etlerinin kuvvetlenmesi için önemlidir. Sizde içinde bulunduğumuz mevsim itibarı ile bu faydalarından yararlanmak için bol bol palamut tüketin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>