Sağlığımızı korumak için pancar

1

Kış aylarının yaklaşması ve havaların hafiften soğuması ile sağlığımızı koruyabilmek için kendimizi kış mevsimine ve soğuk havalara hazırlamamız gerekir. Manavlarda ve pazarlarda değişen tezgahlar yerini yeşil, beyaz ve kırmızı sebzelere bırakıyor. Bunlardan en az bilineni ve mutfağımızda oldukça kısıtlı olarak kullandığımız pancar aslında daha sık tüketilmesi gereken önemli bir sebzedir. Her kırmızı meyve ve sebzede olduğu gibi antioksidan değerleri çok yüksek olan pancar, içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde sağlığımızı korumada bize çok yardımcı olur.

A, B ve C vitaminleri içeren pancarda aynı zamanda fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve kalsiyum bolca miktarda bulunur. Sindirim sisteminin çalışmasına ve şeker hastalığını önlemeye yardımcı olan pancar aynı zamanda tansiyonu düşürme ve kalbi koruma özelliklerine de sahip.
Pancarın, diğer kök sebzeleri yaptığınız gibi zeytinyağlı yemeğini yapabilir ya da turşusunu kurabilirsiniz. Ayrıca suyu da çok faydalıdır ancak içine elma ya da havuç gibi başka meyve ve sebzeler katılarak içilmesi önerilir. Satın aldığınız pancarın yaprakları ve saplarını ise tencere yemeklerine katarak tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>