Yurdumuzun yabani otları

yabani-otlar

Türkiye toprakları adeta bir endemik bitki bahçesidir. Yenilebilir yabani otlar bakımından da son derece zengin olan Türkiye’de, Avrupa’nın toplamından daha fazla bir çeşitlilik vardır. Bereketli toprakları ve iklim çeşitliliği ile her yörenin kendine has değişik otları mevcuttur. Sonbaharın gelmesi ile doğada iyice kendini göstermeye başlayan yabani otlar, şu sıralar sofralarımızı da süslemeye başladı. Vücudumuzda oluşan toksinleri atmanın en kolay ve lezzetli yollarından birisi ise mevsiminde bu antioksidan değerleri yüksek yabani otları tüketmekten geçiyor.

Toprakta kendiliğinden yetişen bu yabani otlar, toplanıp, doğru pişirme yöntemleri ile pişirilince besleyici ve sağlığı koruyucu etkilerini korumaktadır. İçinde bulunduğumuz mevsimin otlarından olan ısırgan otu, akkız, cibez, turp out, radika, zaho gibi otlar özellikle yöresel pazarlarda kolaylıkla bulunabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirŞu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>